Prečo mám rád Antona Srholca

Autor: Bohumil Synek | 12.1.2016 o 13:27 | Karma článku: 11,13 | Prečítané:  508x

Pôsobil dojmom, že je jeden z nás, jeden z tých „dolných“ 90 percent, povedané slovami literáta „človek milión“. Svojou bezprostrednosťou, úprimnosťou, neformálnosťou. A súčasne bol iný ako my.

Múdrejší,  nepoddanejší, pevnejší v názoroch, ktorými ani vrchnosť nešetril. Rebel. A na druhej strane človek, ktorý o čo menej hlása potrebu pomáhať slabým, o to viac konal a pomáhal.

     Aj keď nie som veriaci,  v roku 2011 som bol na Úrade vlády, v tamojšej kaplnke,  na jeho omši. Malá, komorná miestnosť, bezprostredný kontakt s asi 15-timi účastníkmi. Šibalské oči,  dobrácky úsmev. Zjavené pravdy z písma spájal, aplikoval na každodenný život človeka. Bez mentorovania, bez pátosu. Bola to úprimná spoveď človeka, ktorý veľmi dobre vie,  čo by sme mali robiť, akí by sme mali či  mohli byť, aby bol svet lepší. Nevšedný zážitok.

     Po omši som sa s ním dal do reči a pýtal som sa aj na jeho ubytovňu pre bezdomovcov. „Nie je to s nimi ľahké,“ povedal a potom sa tak spiklenecky nahol k môjmu uchu a pošepkal mi: „Niekedy aj smrdia.“ Obaja sme sa pousmiali  a on potom zvážnel. Ktovie, čo všetko mu prebehlo mysľou. Ja som vo svojom vnútri vtedy sňal pred ním klobúk: V čase, keď si všetci chceme  všetko uľahčovať, keď si chceme život spraviť čo najpríjemnejším, on nie: robí to, čo robí, nie preto, lebo je to príjemné, ale preto, že je to potrebné . A aj v tejto pomoci slabým v čase,  keď všetci myslíme hlavne  na seba, bol rebelom idúcim proti prúdu a hľadajúcim si vlastnú cestu životom tak, aby sa každý deň mohol na seba pozrieť do zrkadla.

     Nečudo, že také typy ľudí ako bol Anton Srholec nemá cirkevná vrchnosť rada. Nastavuje jej zrkadlo, aká by mala byť.  Ale aj nám všetkým...

    Česť jeho pamiatke !

                                                                    Bohumil Synek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?