Sme vyznávači filozofie „tychinizmu“

Autor: Bohumil Synek | 15.10.2014 o 15:02 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  760x

Na internete koluje video s názvom Ficovoliči – dôchodcovia, zaľúbenci a zapredanci. Pred kamerou defilujú najmä staršie ročníky, ktoré v ankete zdôvodňujú, prečo volia Fica. Argumentujú, že Fico sa snaží vychádzať v ústrety ich potrebám, že im je v podstate jedno, či sa krajina zadĺži, pretože vtedy už žiť nebudú, podstatná je pre nich prítomnosť, Ficov ochranársky postoj a ostatné a ostatných majú na háku. Napriek tomu, že nie som prívrženec Fica a Smeru, video považujem za hrubú manipuláciu a demagógiu, lebo sa snaží jednu skupinu obyvateľstva  - dôchodcov a voličov Smeru – vykresliť ako primitívnu a tvrdo egoistickú.

Volia snáď ľudia iné strany ako Smer z iných než egoistických dôvodov a pohnútok? Volí snáď väčšinovo podnikateľ toho, kto chce z jeho budúcich ziskov odkrojiť niečo pre sociálne slabých? A kto z nerómov by volil napríklad toho, kto by chcel výrazne zlepšiť život Rómov? Podľa mnohých len darmožráčov,  ktorí zneužívajú sociálny systém a kradnú ako straky? A čo nerómovia v bielych golieroch, ktorí sofistikovane kradnú z verejných zdrojov miliardové sumy? Čo sú oproti tomu tie šlohnuté krumple a drevo?

            Zrejme sme už prestali veriť vo všeobecnú spravodlivosť,  stratili sme nádej, že s korupciou, zmanipulovanými tendrami a kúpenými sudcami môže niekto niečo zásadné spraviť, rezignovali sme na predstavu, že je možné zlepšiť život spoločnosti ako celku. Tak sa sústreďujeme  - bližšia košeľa ako kabát - len a len na seba a svoje potreby a preferujeme toho, o kom si myslíme, že s jeho pomocou sa nám z toho spoločného koláča podarí zajtra odhryznúť  viac než včera.

            Zaujímavé je aj to, ako si život zjednodušujeme nálepkovaním celých skupín obyvateľstva. Usilujeme sa nájsť vinníka našich bôľov a nedostatku. A tak často mladí nevedia prísť na meno starým, chudobní  bohatým, bohatí sa úprimne čudujú, ako môže byť niekto chudobný, pravičiari  ľavičiarom a naopak, východniari nevedia prísť na meno Bratislavčanom a opačne, chodci šoférom, šoféri medzi sebou, krátkonohí dlhonohým, plešatí vlasatým a väčšina nevie prísť na meno Rómom. Stali sa s nás excelentní neempatici, egoisti a vyznávači filozofie „tychinizmu“, kde za akýmkoľvek zlom hľadáme vždy len tých iných. „Rozdeľuj a panuj“ má síce u nás k dokonalosti ešte ďaleko, ale smeruje tam. A smeruje tam aj s pomocou takých nástrojov manipulácie a propagandy, akou je spomenuté video o Ficovoličoch.

            Bol by som zvedavý, ako by jeho tvorcovia a im podobní vysvetľovali príčiny takého správania sa ľudí, ktoré som mal možnosť prednedávnom vidieť v autobuse MHD. Na jednej zo zastávok nastúpila do autobusu prednými dverami mamička s asi trojročnou dcérkou v náručí, dcérka jej na ramene spala. Mamička nastúpila a keďže ulička bola voľná, cestou do zadnej časti autobusu hľadala voľné miesto na sedenie. Občas, keď sa autobus ocitol v zákrute, sa mamička ledva držala  na nohách a pomaličky, hľadajúc na každom metri záchytný bod, sa jednou rukou prerúčkovala až na koniec autobusu. Nebolo v autobuse, napriek pestrej vekovej skladbe cestujúcich, nikoho, kto by jej ponúkol svoje miesto na sedenie.

            Som si istý, že v autobuse nesedeli len voliči Smeru.

                                                                                             

                                                                                                          Bohumil Synek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

TECH

Svety mimo slnečnej sústavy? Pozrite si najkrajšie exoplanéty

Okolo každej hviezdy zrejme krúži aspoň jedna planéta.


Už ste čítali?