Sme vyznávači filozofie „tychinizmu“

Autor: Bohumil Synek | 15.10.2014 o 15:02 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  775x

Na internete koluje video s názvom Ficovoliči – dôchodcovia, zaľúbenci a zapredanci. Pred kamerou defilujú najmä staršie ročníky, ktoré v ankete zdôvodňujú, prečo volia Fica. Argumentujú, že Fico sa snaží vychádzať v ústrety ich potrebám, že im je v podstate jedno, či sa krajina zadĺži, pretože vtedy už žiť nebudú, podstatná je pre nich prítomnosť, Ficov ochranársky postoj a ostatné a ostatných majú na háku. Napriek tomu, že nie som prívrženec Fica a Smeru, video považujem za hrubú manipuláciu a demagógiu, lebo sa snaží jednu skupinu obyvateľstva  - dôchodcov a voličov Smeru – vykresliť ako primitívnu a tvrdo egoistickú.

Volia snáď ľudia iné strany ako Smer z iných než egoistických dôvodov a pohnútok? Volí snáď väčšinovo podnikateľ toho, kto chce z jeho budúcich ziskov odkrojiť niečo pre sociálne slabých? A kto z nerómov by volil napríklad toho, kto by chcel výrazne zlepšiť život Rómov? Podľa mnohých len darmožráčov,  ktorí zneužívajú sociálny systém a kradnú ako straky? A čo nerómovia v bielych golieroch, ktorí sofistikovane kradnú z verejných zdrojov miliardové sumy? Čo sú oproti tomu tie šlohnuté krumple a drevo?

            Zrejme sme už prestali veriť vo všeobecnú spravodlivosť,  stratili sme nádej, že s korupciou, zmanipulovanými tendrami a kúpenými sudcami môže niekto niečo zásadné spraviť, rezignovali sme na predstavu, že je možné zlepšiť život spoločnosti ako celku. Tak sa sústreďujeme  - bližšia košeľa ako kabát - len a len na seba a svoje potreby a preferujeme toho, o kom si myslíme, že s jeho pomocou sa nám z toho spoločného koláča podarí zajtra odhryznúť  viac než včera.

            Zaujímavé je aj to, ako si život zjednodušujeme nálepkovaním celých skupín obyvateľstva. Usilujeme sa nájsť vinníka našich bôľov a nedostatku. A tak často mladí nevedia prísť na meno starým, chudobní  bohatým, bohatí sa úprimne čudujú, ako môže byť niekto chudobný, pravičiari  ľavičiarom a naopak, východniari nevedia prísť na meno Bratislavčanom a opačne, chodci šoférom, šoféri medzi sebou, krátkonohí dlhonohým, plešatí vlasatým a väčšina nevie prísť na meno Rómom. Stali sa s nás excelentní neempatici, egoisti a vyznávači filozofie „tychinizmu“, kde za akýmkoľvek zlom hľadáme vždy len tých iných. „Rozdeľuj a panuj“ má síce u nás k dokonalosti ešte ďaleko, ale smeruje tam. A smeruje tam aj s pomocou takých nástrojov manipulácie a propagandy, akou je spomenuté video o Ficovoličoch.

            Bol by som zvedavý, ako by jeho tvorcovia a im podobní vysvetľovali príčiny takého správania sa ľudí, ktoré som mal možnosť prednedávnom vidieť v autobuse MHD. Na jednej zo zastávok nastúpila do autobusu prednými dverami mamička s asi trojročnou dcérkou v náručí, dcérka jej na ramene spala. Mamička nastúpila a keďže ulička bola voľná, cestou do zadnej časti autobusu hľadala voľné miesto na sedenie. Občas, keď sa autobus ocitol v zákrute, sa mamička ledva držala  na nohách a pomaličky, hľadajúc na každom metri záchytný bod, sa jednou rukou prerúčkovala až na koniec autobusu. Nebolo v autobuse, napriek pestrej vekovej skladbe cestujúcich, nikoho, kto by jej ponúkol svoje miesto na sedenie.

            Som si istý, že v autobuse nesedeli len voliči Smeru.

                                                                                             

                                                                                                          Bohumil Synek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?