Ešteže máme Tatry ...

Autor: Bohumil Synek | 18.7.2013 o 11:18 | (upravené 18.7.2013 o 11:25) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  626x

Keď v Čechách vypukla aféra troch poslancov parlamentu, ktorí vraj poslanecký mandát vymenili za trafiky, bol som zvedavý, ako sa na vec pozerajú obyčajní ľudia. Nie z tej našej politickej strany, ale občania Českej republiky. Reakcia viacerých, s ktorými som sa osobne stretol a vzdával im hold za odvahu a autonómiu polície a štátneho zastupiteľstva v Olomouci, bola zaujímavá.

Z desiatich len jeden zdieľal moje nadšenie. Ostatní deviati neverili. Neverili tomu, že lístok sa mohol pohnúť len z púhej túžby po zákonnosti a spravodlivosti. Za obvinením z korupcie troch poslancov, Nagyovej i Nečasa videli politický boj. Že by sme sa mali pýtať, komu takýto vývoj v podobe pádu vlády vyhovuje, a medzi nimi hľadať spúšťača tejto aféry. Takže pri troche hádam ešte prístupného zjednodušenia by sme mohli povedať, že Česi sú neveriaci Tomášovia, ktorí po skúsenostiach z vyše 20-ročného budovania kapitalizmu rezignovali na očakávanie, že moc, resp. jej časť, sa môže správať aj slušne, morálne, zákonne.

Včera som na českých televíziách sledoval vývoj kauzy. Najvyšší súd Českej republiky zastavil stíhanie bývalých poslancov z dôvodu, že v čase, keď prichádzalo k ich údajnému parlamentnému kupčeniu, boli poslancami parlamentu a že sa na nich vzťahuje poslanecká imunita. Televízia nasnímala, ako opúšťajú brány väznice, ako sa všetci cítia nevinní, následne sa v televízii uskutočnil okrúhly stôl. V ňom sa niektorí diskutujúci rozhorčovali nad tým, ako mohol najvyšší súd zastaviť ich stíhanie, keď ústava jasne hovorí, že imunita sa vzťahuje len na prejavy poslanca.

Počudovanie nad tým vyjadril v telefonáte s redaktorom televízie aj vrchný štátny zastupiteľ, ktorý stíhanie poslancov pripravil, ale najmä komentátor „z ulice" Martin Fendrych, ktorého môžeme Čechom závidieť. Povedal to jasne a zrozumiteľne. „To máme my, občania, tolerovať nielen slovné, ale akékoľvek prejavy poslanca? A čo ak by poslanec na pôde parlamentu niekoho zabil? Aj na to sa vzťahuje poslanecká imunita?"

Napriek tomu, že prvú bitku spravodlivosť prehrala, podľa reakcií, ktoré televízia divákom sprostredkovala, sa zdá, že korupčná moc to bude mať v Českej republike čoraz ťažšie. Pretože má čoraz silnejšieho súpera v občianskej spoločnosti. V spoločnosti, ktorá generuje okrem stáda aj silné osobnosti, ktoré sa neboja v boji proti zlu ísť s kožou na trh.

A na Slovensku? Koľko je u nás od nežnej revolúcie stíhaných a dostíhaných politikov a silných hráčov na spoločenskom poli? Číslo, ku ktorému sa netreba dopracovať zložitými výpočtami, jasne hovorí o rozdieloch medzi národmi a ich mentalitami.

Ešteže máme Tatry. Aspoň niečo nám tí Česi môžu závidieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?